Yarra Ranges Film Society - Film Library - Section 2: Short Films

te of Latest Additions: 27 Oct 2011    GRN

Return to main film library page

Title

Maker

Length

Year

Notes

 

 

 

 

 

 SUYS Competition 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Timmy

Charlie Sturgeon

 

2009

Under 18 Best Drama Award

 Why We Skate

 

James Thomas-Officer

 

2009

Under 18 Best Documentary (joint winner)

 BMX Lifestyle

 

Laurence Smith

 

2009

Under 18 Best Documentary (joint winner)

 Portsea Life Saving Club

Jim Uncles

 

2009

Under 18 Best Documentary Runner Up

 Firefighters –A Great Career

Ryan Melville

 

 

Under 18 Documentary

Encouragement Award

 Dirty Music

Steve Murray

 

2008

Over 18 Best Drama Award

 

 Keepsake

Sonia Mansour

 

2008

Over 18 Best Animation Award

 Sei-Ow-Hai

Daniel Porto

 

2008

Golden Shorts Award for best short film of the festival

 

 

 

 

 

 SUYS Competition 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Light Play

 

Maddison Falls

 

2010

Yarra Ranges Young Filmmaker Award

 Forever my Father

 

Matthew Jane

 

2010

Best Junior Short Film Award

 Socks

 

Max Carter

 

2010

Junior Commendation Award

 Charlotte

 

Bethany Wilkins

 

2009

Best Senior Short Film Award

 Opening Day

 

Justin Olstein

 

2009

Senior Commendation Award

 Yours Truly

 

Kevin Chan

 

2009

Senior Commendation Award

 The Black Rogue

 

Nakul Waghela

 

2009

Senior Encouragement Award

 Nero’s

 

Joel Loxton

 

2009

Golden Shorts Award for Best Short Film of the Festival

 

 

 

 

 

 SUYS Competition 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 7th of February

 

Gerard Mulvaney

 

2011

Yarra Ranges Young

Filmmaker Award

 SOC DOC

 

James Vinson

 

2011

Best Junior Short Film Award

 Let It Go

Michael Johnston

 

2011

High Commendation Award (Junior)

 Shoplifting

Neil Triffett

 

2010

Best Senior Short Film Award

 Abraham

James Robertson

 

2010

Professional Excellence Award

 Chasing Planes

 

Christie Widiarto

 

2010

Commendation Award (Senior)

 Under Pressure

Kate Lefo

 

2010

Commendation Award (Senior Award)

 Officer Down

Ryan van Dijk

 

2010

Golden Shorts Award for Best Short Film of the Festival

 

 

 

 

 

 SUYS Competition 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Fire and Ash

 Reyjah Simpson-Roberts

 

 2011

 Yarra Ranges Young Filmmaker Award

 The Witness

 Charley Fay

 

 2011

 Best Junior Short Film Award

 Poached

 Scott Denson

 

 2011

 Junior Commendation Award

 Relationship Rehab

 Ryan van Dijk

 

 2011

 Best Senior Short Film Award

 Drenched in Glorious Light

 Victoria Goodyear

 

 2011

 Senior Technical Excellence Award

 Cold Showers

 James Vinson

 

 2011

 Senior Commendation Award

 Jack and Lily

 Damian McLindon

 

 2011

 Golden Shorts Award for Best Short Film of the Festival

 

 

 

 

 

 SUYS Competition 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 On Track

 Declan Williams

 

 2012

 Yarra Ranges Commendation Award

 Screenplayed

 Tom Murchie

 

 2012

 Best Junior Short Film Award

 Black Saturday Story

 Euen McClean

 

 2012

 Best Junior DocumentaryAward

 Mud

 Dyllan Corbett

 

 2012

 Senior High Commendation Award

 Good Grief

 Fiona Dalwood

 

 2012

 Senior Commendation Award

 Taking Stock

 Dale Menz

 

 2012

 Golden Shorts Award for best Short Film of the Festival

 

 

 

 

 

 SUYS Competition 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Timeless

 Jeremy Bonwick

 

 2013

 Best Junior Short Film Award

 Your Own Beat

 Tom Dickson

 

 2013

 Junior High Commendation Award

 In Dust and Ashes

 Tom Seah

 

 2013

 Best Senior Short Film Award

 Some Rainbows Never Grey

 Peter Jacobsen

 

 2013

 Senior High Commendation Award

 Crochet Noir

 Jessica Harris

 2013 Golden Shorts Award for Best Short Film of the Festival

The Artifice

Matthew Holmes

 

 2014

 Senior technical Excellence Award

 

 

 

 

 SUYS Competition 2015

 

 

 

 Feeding the Dream

 Lily Belle Hellicar

 

2014

 Yarra Ranges Young Filmmaker         Award

 Four walls and a Murder

 Emlyn Sugden

 

2014

 Best Junior Short Film Award

 Oli Tweedel

 Ben Hartnett

 

2014

 Junior Technical Excellence Award

 Haven

Not Without Help

 Isobelle Caterer etc.

James McIntosh

 

2014

 Junior Commendation Award

Junior Commendation Award

 Plunge

 Rubbers

 Kate Lefoe

Harry Anderson

 

 2014

 2014

 Best Senior Short Film Award

Senior Commendation Award

 Help Wanted

 Sierra Laird

 

 2014

 Golden shorts Award for best Short Film of the Festival

SUYS Competition 2016

Single Fin

Nick Skate

 2015

Yarra Ranges Young Filmmaker Award

Asimov

The Tyger

Adam Wong

Radheya Jepatheva

 2015

 2016

Best Junior Short Film Award (1)

Best Junior Short Film Award (2)

The End of the Earth

A Man from the Other Side

Adrian Holmes

Ivan Gaal

 2015

 2015

Best Senior Short Film Award

Senior Commendation Award

Balloon Ride

Evan Hughes

  10

Bailey Cook

 2015

Golden Shorts Award for the Best Short Film of the Festival

Maffra Under 10s

SUYS Competition 2017

Good day to die

Adrian Jeffs

2016

Yarra Ranges Local Filmmaker Award

Journey

Radheya Jegatheva

2016

Best Junior Short Film Award

Earpiece

Caleb Turland

2016

Best Senior Short Film Award

Solitude

Michael Raso

2016

Golden Shorts Award - Best short film of the festival

The goldfish theory

Alexander Fasso

2016

Merit Award

Screened at Warburton FF 2017

An Australian Farmer's Story

Jonno Kelly

2016

Merit Award

Screened at Warburton FF 2017

Interior Castle

Mark Newbound

2016

Merit Award

Screened at Warburton FF 2017

Love by Numbers

Ashlee Hamilton

2016

Merit Award

Screened at Warburton FF 2017

SUYS Competition 2018

Amber Flush

Beth Rowland Merit Award

Clowns Anonymous

Ben Ryan Merit Award

The Unspoken Rule

Con Coutis Best Junior Film Award

Conformity

Nic Mayrhofer & Ethan Ward Merit Award

Deep Sea Fishing

Matt Mirams Best Senior Film Award

iRony

Radheya Jegatheva Golden Shorts Award

Life Disrupted

Adrian Jeffs Local Film-maker Award

Little Secret

Sarah Bassiuoni Merit Award

No Filter

Nic Barker Merit Award

Road Worker

John Riddell Merit Award

Round Trip

Ren Thackham Merit Award

Smersault Pike

KateLefoe Merit Award

Notes From the Underground

William Farley Merit Award